כושר לאחר לידה

שומרים על כושר גם אחרי הלידה
 
התינוק במקום הראשון, אבל אל תשכחי את עצמך
מזל טוב! ילדת לא מזמן וצירפת תינוק חדש למשפחה. בין אם מדובר בתינוק ראשון או חמישי, התינוק שלך צריך אותך פנויה בשבילו. הוא צריך עזרה בהירדמות, הוא ניזון על ידך וזקוק למגע חלק גדול מהיום. מתיש כמה שזה נשמע, האושר הוא גדול. מה שבטוח הוא שהרבה זמן לעצמך אין לך. תינוק קטנטן זקוק לך רוב שעות היממה ובין טיפול בו ודאגה למשימות החיים הרגילות, את עלולה להידחק הצידה. אל תשכחי שהתינוק שלך צריך אותך רגועה ושלווה ורוגע ושלווה תשיגי אם תדאגי גם לעצמך. לכי לישון כשהוא ישן, אכלי היטב ואם את מיניקה ואל תשכחי לשתות הרבה מים. ויחד עם כל זאת, חשוב שתדאגי גם לכושר הגופני שלך. כושר גופני ופעילות פיזית יעזרו לך לחזור לגזרה שלך אבל זה לא העיקר. אימון כושר יסייע לך לחזק את הגוף שעבר זעזוע עם הלידה, ימריץ את הדם וישפר את מצב הרוח שלך הודות לפעילות הורמונלית המעורבת בעת אימון.
 
דגשים בנושא פעילות של כושר גופני אחרי לידה
הגוף שלך לא חוזר למצב הטרום הריוני שלו בן רגע. השינויים ההדרגתיים לוקחים זמן ואני מכנה את התקופה הזאת “הטרימסטר הרביעי”. יש הרואים בשלושת החודשים הראשונים אחרי הלידה כהמשך ההריון מבחינת התינוק אולם גם מבחינת האם, הם חלק מההריון כולו. הרמב”ם טוען כי משכב הלידה נמשך שנה שלמה ובאמת, גם אם לא התאמנת לפני ההריון או במהלכו, ההורמונים פעילים עד כשנה לאחר הלידה ובעזרתם תגיעי לתוצאות טובות יותר. אחד המדדים בהם תראי שינוי מהיר הוא הבטן שכבר לא מכילה בתוכה תינוק ויכולה לחזור להיות שטוחה.
 
בעת שבונים תוכנית אימון לתקופה הזאת, חשוב מאוד להתייחס אליה כאל המשך ההריון משום שהמפרקים עדיין ניידים, הרצועות חלשות ורצפת האגן שעבדה קשה חלשה מאוד. גם זוקפי עמוד השדרה עברו זעזוע משום שמרכז הכובד של הגוף עבר שינוי באופן פתאומי.
 
תחילת אימון לא מומלצת כלל בחודש הראשון ובכל מקרה מותרת רק אחרי ביקור ראשון אצל רופא. אם עברת לידה קיסרית הרי שמומלץ לך להיות במנוחה בין 4 ל-8 שבועות. טחורים, דליפות שתן או בצקות הם מצבים גופניים הדורשים התייחסות לפני שמתחילים לעסוק בכל סוג של אימון גופני.
 
אם את מיניקה, חשוב שתדעי שהחלב שאת מייצרת נעשה חומצי בעקבות האימון. לכן עדיף להניק לפני האימון ולשאוב מיד אחריו אבל אין מניעה להיניק גם אחרי אימון.
 
אם אימון הכושר שלך כולל פעילות אירובית (ריצה, הליכה, רכיבה על אופניים וכד’), יש להקפיד על הדרגתיות. בכל מקרה, חשוב לזכור לחזק את הבטן ואת רצפת האגן שנחלשו מאוד בהריון. בנוסף, רצוי לדאוג למתיחות והרפיות של פלג הגוף העליון שמתעייף מנשיאת התינוק על ידי מתיחות לצוואר, זוקפי הגב, הכתפיים ושרירי התאומים. ולבסוף, תעזרי לעצמך אם לפני הנקה תשחררי את פלג הגוף העליון ותמתחי את בית החזה.
 
חשוב מאוד להיות בהקשבה לגוף. אם יש כאבים בצלעות או בגב, יתכן שהתרגילים לא מתאימים לך. חשוב לתרגל כאשר האגן מקובע, משום התנועתיות שנגרמה עקב אי היציבות שלו בהריון.
 
הימנעי מנזקים לגופך, היוועצי במאמנת כושר מומחית
אל תזיקי לגופך. אל תעמיסי עליו עוד אחרי 40 שבועות קשים ולידה מאומצת. מאמן כושר מומחה הוא היחיד שידע לתת לך תרגילים נכונים למצב הגופני שלך. הריון אינו מצב רגיל ומאמן כושר שלא מתמחה בכך לא ידע כיצד לעזור לך לשקם את גופך. יותר מכך, אימון כושר שאינו מתאים לאישה אחרי לידה עלול לפגוע בה.
לכל שאלה, מלאי את הטופס או התקשרי:
או התקשרי
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים