כאבי גב תחתון בהריון חלק ב'

שים רבות סובלות מכאבי גב תחתון במהלך ההריון. אצל חלקן הכאב קל ונלוות לו מגבלות קלות, אך אצלן חלקן הכאב חמור ונלוות לו מגבלות משמעותיות.

מתי הכאב מתחיל להופיע?
כאבי הגב יכולים להופיע בכל שלב בהריון, אך לפי מחקרים רובם נוטים להתפתח בין חודש שלישי לבין חודש שישי.
בהריון מרכז הכובד משתנה ונוטה קדימה עם גדילת הבטן ובכך גם יציבת האישה משתנה, שרירי הבטן נחלשים עקב התארכותם והשינויים ההורמונליים מחלישים את רקמות החיבור ( רצועות / גידים) שאמורות לייצב את האגן ועמוד השדרה. לנוכח שינויים אלו ורמת העומסים המוטלים על גבה כאבי הגב אינם הפתעה.

ניתן לסווג את כאבי הגב למספר סוגים:
1. כאבי גב שמקורם במפרקים ובשרירים
2. כאבי גב כתוצאה מלחץ עצבי
3. כאבי גב כתוצאה מדלקת במפרקי האגן

גורמים אופציונלים לכאבי הגב:
1. עלייה במשקל
2. שינויים הורמונאליים הגורמים לחוסר יציבות
3. שינויים במרכז הכובד- שינוי היציבה
4. שינוי בעבודת שרירים – התארכות שרירי הבטן, עבודה לא נכונה עם שרירי הגוף

לרוב אורטופדים עם ידיים כבולות, אינם יכולים לשלוח לצילום ולא ניתן לתת כל תרופה להקלה עקב ההריון כך שהאופציות הקיימות הן טיפול על ידי רפואה משלימה, טיפול כירופרקטי ופעילות גופנית היכולה למנוע מלכתחילה את הכאב ולדאוג לחיזוק השרירים סביב.

מה לעשות על מנת להפחית ולשחרר את העומס ולחזק את האזורים סביב גם בהריון?

פעילות גופנית מונעת ומשפרת – שיפור תפקוד פיזי של הגוף בכלל ועמוד השדרה בפרט. הפעילות הגופנית מחזקת ומאזנת את אורך וגמישות השריר, משפרת את היציבה. עוזרת בשמירה על משקל תקין – שיפור מטבוליזם והפחתה בסיכון לסכרת הריון ולעומס רב ומיותר על החוליות. הפעילות הגופנית מפיגה מתחים ולחצים, במהלך הפעילות הגופנית, נלמדת התנהגות ארגונומית- כיצד לשבת נכון, לקחת הפסקות מישיבה או עמידה ממושכת.
הפעילות הגופנית משפרת את זרימת הדם וכמו כן את אספקת החמצן לתאים.

המלצתי אלייך- בעקבות ריכוך רקמות החיבור (רצועות / גידים ) קיים חוסר יציבות יחסי באגן ובעמוד השדרה על כן הימנעי מתנועות חדות ומקפיצות.

עכשיו שאת מודעת להשפעת ההריון על הגוף שלך, וכיצד טיפול כירופרקטי יכול לעזור לך, בוודאי יש לך כמה שאלות: איך כירופרקטיקה ופעילות גופנית משפיעה על התינוק? והאם זה בטוח? במאמר הבא שלנו, אנו נתייחס לשאלות אלה ועוד.

אלינור למפל, מאמנת כושר אישית מומחית לנשים בהריון ולאחר לידה , מפתחת שיטת Mommyfit . ד"ר רונן מנדי כירופרקט, יו"ר האגודה הישראלית לכירופרקטיקה

עוד בהמשך….
כאבי מפרקים ובפרט ברכיים לנשים לאחר לידה מניעה חיזוק וטיפול התנועתי

לכל שאלה, מלאי את הטופס ואחזור אליך בהקדם:

    ניתן גם להתקשר: 052-3342139